Stosunki miedzynarodowe referat

Kontakty międzynarodowe są bardzo popularne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w branżach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, i nie po kilku miesiącach, kiedy to chodziło wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i połączyć się bezpośrednio. Podróż na nowy koniec świata nie ma już lat, ale wystarczy tylko kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele nowych drodze współpracy. Wyjazdy zagraniczne stawały się szybsze oraz popularniejsze, a co za tym idzie - i wiele częstsze. Obecnie bez problemu można przyjąć się na nowy kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie odmienna sztuka oraz indywidualne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot dodatkowo można wylądować w Azji, w Afryce albo na ciekawej wyspie. Zmienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po utworzeniu strefy Schengen zniesiono większość granic w Organizacji Europejskiej i każdy jej mieszkaniec może łatwo podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Firma, jaka pragnie uzyskać nowe rynki zagraniczne, wiele weźmie na przyjęciu odpowiedniego pośrednika, który właśnie przedstawi proponowaną ofertę. Szczególnie prestiżowe są w niniejszym przykładzie tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może podbić targi międzynarodowe, bezpośrednio dochodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w polskiej fabryce przebiegnie znacznie dobrze w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać także spotkania polityczne na etapie międzynarodowym. Obecność osoby, która zna daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To warte w właściwych negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zdecydować na powodzeniu transakcji.